شهرستان قوچان به فاصله ۱۲۰ کیلومتری از مشهد مقدس و در مسیر جاده آسیایی و در شمال شرق کشور قرار دارد. این شهر در قرون وسطی به نام خبوشان و خوجان معروف بود. به گفته بسیاری از مورخان قوچان اولین پایتخت اشکانیان بوده است. همچنین در طول تاریخ، این شهر چندین بار به علت زلزله ویران شده است؛ اما دوباره ساخته شده و رونق دوباره یافته است. آثار به جامانده در این شهر عمدتاُ به قرن ششم هجری تعلق دارند. قوچان به دلیل قرار گرفتن میان شهرهای مهم مشهد، نیشابور، سبزوار، بجنورد و عشق‌آباد، پایتخت ترکمنستان، اهمیت بسیاری دارد.  همچنین شهرستان قوچان دارای ۲۸ کیلومتر مرز بین‌المللی با کشور ترکمنستان می‌باشد و ارتفاع آن از سطح دریا ۱۳۵۰ متر و با قرار گرفتن در بین ارتفاعات هزار مسجد و آلا داغ دارای آب و هوای معتدل و سرد می‌باشد که بام خراسان نامیده می‌شود.

 

معرفی مناطق دیدنی قوچان:

 

 دره شمخال

 

دره شمخال یکی از زیباترین و شگفت انگیز ترین مناطق ایران است که چشم هر بیننده ای به صحنه های چشم نوازش خیره می گردد. این دره حدودا ۱۸ کیلومتری با دیواره هایی که ارتفاع آن در برخی قسمت ها به بیش از دویست متر نیز می رسد، در شمال شرقی ایران و در حوالی شهر مرزی باجگیران واقع شده است. شمخال نام یک نوع تفنگ قدیمی و دست ساز است که در زبان کردی کرمانجی به کار رفته است. با توجه به اینکه رودخانه زیبای شمخال از بین دو دره عبور می کند، در هوای بارانی احتمال جاری شدن سیل بسیار زیاد است. بنابراین به گردشگران اکیدا توصیه می شود تا نسبت به بررسی وضعیت آب و هوایی در روز سفر، اقدام نمایند.
برج رادکان

 

از جمله آثار تاریخی که در فاصله حدود 60 کیلومتری قوچان قرار گرفته است، می توان به برج رادکان، اثر دانشمند بزرگ ایرانی خواجه نصیرالدین توسی اشاره کرد. این برج که به میل رادکان نیز مشهور است، از آثار قرن هفتم هجری قمری بوده و دارای گنبدی مخروطی شکل است. ارتفاع برج در حدود ۳۶ متر، قطر داخلی آن ۱۴متر و قطر خارجی بنا ۲۰ متر است. بنا به برخی نظرات، برج رادکان در روزگار خود برای فعالیت های نجومی به بهره برداری رسیده است. یکی از شگفتیهای این برج این است که به کمک ۱۲روزنه موجود در آن می توان آغاز چهار فصل، سال کبیسه و نوروز را تعیین نمود.

در نزدیکی برج رادکان روستایی به نام رادکان وجود دارد که در آنجا نیز آثار تاریخی همچون یک مسجد چند صد ساله و حمام رادکان مربوط به دوره قاجاریه مشاهده می شود. در روستای رادکان امکان سکونت در اقامتگاه بوم گردی نیز وجود دارد.روستای یدک

این روستا در ۴۵ کیلومتری شمال شرق قوچان قرار دارد و سرچشمه شاخه اصلی رودخانه اترک در این روستا واقع شده‌است.